PİYANO VE ÇOCUK

Derslere yeni başlayan çocuğun öğretmeniyle iletişimi ve ilişkisi çok önemlidir. Öğretmenini sevmeyen çocuk, müziğe ve piyanoya ne kadar yatkın olursa olsun, derslere ilgisizleşir ve sonunda bırakır. Fakat çocuğun öğretmeniyle ilişkisinin iyi olması, disiplinli ve sıkı çalışmasına neden olmayabilir. Bu aşamada aile devreye girmelidir. Çocuğa zaman ayırmalı, çaldığı parçaları dinlemeli, çocuk çalışmak istediğinde sessiz ve konsantre olabileceği bir ortam hazırlamalı ve her zaman desteğini hissetmesini sağlamalıdır.

Okul her ne kadar yoğun ve sıkı olsa da, çocuğun ufak da olsa piyano için ayırabileceği bir zaman dilimi yaratılmalıdır. Aile, çocuğu piyano başına oturturken zorlamak yerine farklı yöntemleri tercih etmelidir. Örneğin bir önceki gün çaldığı parçanın ne kadar güzel olduğunu ve tekrar dinlemek istediklerini belirtmeleri büyük bir motivasyon kaynağı olacaktır. Önemli olan ne kadar zaman ayrıldığı değil ayrılan zamanın ne kadar verimli kullanıldığıdır.

Piyano eğitimine en az dört yaşını doldurmuş çocuklarla başlamaktayım. Bu yaşta atılacak temel çok sağlam olacağı gibi, adımlar da küçük olacaktır. Senede 2-3 kez düzenlediğim konserler; çocukların topluluk önünde kendilerini ifade edebilmelerine ve piyanoya karşı motivasyonlarını yüksek tutmaya yardımcı olmaktadır.